ИЗЛОЖБА Стварност у огледалу

У Уметничком центру Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ до 31. 03. бити отворена је изложба уметичке групе Ц4 „Стварност у огледалу". Чланови групе Ц4 су шесторица уметника млађе генерације Марко Стајић, Александар Бранковић, Александар Тодоровић, Милан Ненезић, Милош Ђорђевић и Вук Вучковић.

Изложба има за циљ да представи уметнике који стварају инспирисани стварношћу која их окружује (политичком,  друштвеном и временском) и коју својим постојањем и уметничким радом на крају и обликују.


Основна заједничка карактеристика свих радова на овој изложби јесте критика друштвених појава које уметници обрађују. Будући да се сваки уметник бави конкретном друштвеном појавом, њихови радови, скупљени на једном месту, пружају много ширу и заокруженију слику савременог друштва. Такође, груписани радови јаче делују на посматраче, јер их кроз јасну критику и идентификовање разних појава мотивишу да нешто промене на личном плану, било кроз директну промену понашања, било кроз промену свести о одређеним проблемима, чинећи да буду отворенији за другачија и боља решења од оних на која су навикли. Радови ових уметника, ствараних годинама у оквирима разрађених поетика, представљају огледало у коме се огледа стварност, са свим својим проблемима и недостацима, при чему циљ није само пуко идентификовање и описивање проблема, већ трансформација свести и понашања посматрача, а самим тим и друштва у целини.

               

Отуд је и настала потреба за удруженим деловањем. Оно је један од начина да се одговори на огромни корпус друштвено-политичких изазова који су стављени пред сваки покушај уметничког активизма. Као резултат међусобног препознавања уметника и њихове жеље да генеришу критички потенцијал, који ће имати друштвени утицај, концепт удруженог рада се супротставља владајућем моделу развоја индивидуалних каријера уметника. Затим, такво деловање охрабрује – не само уметнике и друге професионалце у култури, него и публику јер успоставља консензус о одређеним проблемима у друштву. Парадоксално, изградња а не рушење система вредности данас представља активизам. Професионално удруживање отклања осећање немоћи појединаца да утичу на доминантне, а изразито неповољне друштвено-политичке околности. Значај уметничког рада данас огледа се, поред осталог,  у обради савремених тема које су везане за друштво, културу и/или уметност. Самим тим, овакве акције удруживања и уметничког деловања које постижу јавну видљивост и које постављају важна друштвена питања, те доводе у везу различите културне идентитете, представљају важан допринос развоју критичке мисли и успостављању друштвеног дијалога.


Иако радови свих ових аутора на први поглед зраче одређеном дозом песимизма, осуде и критичког погледа на свет, крајњa сврха им је промена набоље и оптимизам, вера у боље сутра кроз позитивну трансформацију свести посматрача, а самим тим и друштва.

12 - 03 - 2014