Др Светозар М. Марковић
живот посвећен здравственом просвећивању Србије

Доктор Марковић био је и уредник часописа „Светлост”, који је почео да излази у Београду јануара 1908. године, као званично гласило Друштва за школску хигијену и народно просвећивање.

Насловна страна првог броја часописа „Светлост”

У првом броју овог часописа симболичног наслова, др Марковић у уводу, под насловом Уредникова прва реч читаоцима и сарадницима поручује:

„Друштво за школску хигијену и народно просвећивање има за задатак и круг свога рада да приватном и драговољном побудом дела и помаже нашој држави у свима питањима која се односе на школску хигијену и народно просвећивање; на питања хигијенскога побољшања физичкога и умнога здравља у све школске омладине по свима школама Краљевине Србије; на нарочите задатке просвећивања целога српског народа свим средствима, путовима и начинима које је савремена наука у великих и богатих народа пронашла, примила, признала и усвојила као добре, остварљиве, корисне и практичне.

Орган друштвенога делања јесте лист Светлост. Одлука за покретање овога првога часописа друштвеног донесена је пуноважним решењем на седницама Управнога Одбора које су одржане 21. новембра и 11. декембра 1907. године.

Правац овоме првом друштвеном часопису биће потпуно слободан и независан од свих штетних утицаја у Друштву или ван овога, па ма како били јаки чиниоци тих утицаја. А искрени, мудри, корисни и добри савети и напомене примаће се од свакога, не водећи никаква рачуна о његовим политичким уверењима. Само пак Друштво, својим Правилима (члан 28. тач. а, б и в), поред осталога, искључило је из обима свога рада личну полемику, која нема научнога или општега значаја као и питања чисто партијске и страначке полемике. Чланци, који би се огрешили о члан 28. друштвених правила, или би агитовали ма за коју политичку станку или политичку личност, неће наћи места у овоме листу, па ма ко их писао.

Друштвени орган Светлост биће дакле потпуно слободан од свих утицаја који би могли ометати, спречавати, с одређенога правца скретати и наводити на станпутицу друштвени рад и његово делање. У њему ће наћи места и добро ће се примати свака писмена расправа која помаже и тежи подстаку и постигнућу друштвених задатака и циљева. Али ће те расправе морати бити написане не само према савременом стању науке уопште, него и према одредбама лепоте и стила, правилности, јасноће и разумљивости српскога језика на по се. Туђе, тешке, бомбасте и нејасне речи и реченице треба избегавати што је могућно више и замењивати чистим, јасним, разумљивим и лако схватљивим српским књижевним речима и реченицама тако, да већину чланака у Светлости може ласно, пријатно, с коришћу и разумевањем читати не само сваки потпуно школован читалац, него и онај, с мањим и средњим школовањем. И у самим стручним чланцима придржаваће се уредништво мање више овог правила.

Сваки ће писац потписивати своје важније чланке и лично носити пуну одговотност како за њихову научну тачност и исправност тако и за истинитост. Ко на то не пристане, чланак му се неће ни примати у лист.

Читалац који се потруди да не само преврће и прелистава овај друштвени часопис, него га буде пажљиво и читао, лако ће сазнати и уверити се, колико су велике, племените и патриотске друштвене тежње и жеље, а колико су још мала и незнатна материјална средства којима располаже ово младо Друштво.

Буде ли читалац по занимању лекар, он ће лако појмити, схватити и разумети колико много има питања за време школовања омладине, у којима је лекарско учешће не само веома корисно него и неопходно потребно. И ако се на жалост у нас с надлежне стране још врло мало придаје важности раду лекара по школама у опште, опет ће он сам по властитој побуди у свима приликама чинити све што треба, те ће се на тај начин – као стручно лице – одужити својој савести и урадити што може, како би наша отаџбина отпочела грести оном правилном стазом, којом корачају одавно крупним корацима многе њене веће па и мање друге. Њему ће тек потпуно бити разумљива неодложна потреба покретања оваквога листа, који ће снажно уносити у школе и народ јасну, лепу, благу и животворну сунчану светлост у сва питања школске хигијене и народнога просвећивања. Лекареве очи гледају и виде много даље, јасније и боље од очију других људи. Онде, где се сада налазе по школама и народним кућама мемљива влага, загушљив ваздух, потпуна нехигијена, тама, мрак и незнање, треба да дођу да их замене: сасвим суве, светле и простране зграде за школе и домове, осунчен ваздух, права школска и народна хигијена, здравље, светлост, знање и умешност за све ученике и грађане Србије, према ономе како то лепо вели наш уважени књижевник М. Ђ. Милићевић: Знање и умење наше је спасење.

Ако је читалац народни учитељ, професор, наставник и васпитач школске младежи и народа, он ће лако схватити, да у школском и народном животу има довољно физиолошко-биолошких и медицинских питања и задатака, који стоје у нераздвојној вези с педагогијом, тј. с науком о настави и васпитању народне омладине.

Деси ли се пак да је читалац нежан отац, брижна мајка или мудар државник – пун истинске патриотске љубави, који све своје време и сву умну моћ троши само на добро своје отаџбине и њене светлије будућности – којима је здравље и поуздан напредак земље по школама једна од најважнијих и највећих брига, онда је више него извесно, да ће се сви они од свег срца искрено зарадовати појави Светлости и нераздвојном, сталном и заједничком раду свих школских и осталих лекара, васпитача омладине, родитеља, државника, песника, књижевника и оних који драговољно пристану да и сами принесу своју лепту на олтар народнога просвећивања и бољега здравља по свима школама и домовима.

Исто тако и сами вредни и добро писмени земљорадници и средње школовани људи, наћи ће лепе поуке и здраве хране у овом часопису. Из њега ће они сазнати, у чему су до сада грешили – као што и данас често много греше – у школовању своје деце, у уређењу своје куће, у чувању свога здравља, те најдраже имовине за свакога свесног грађанина наше земље, па био он потпуно школован или не, богат или сиромах.

Светлост је намењена да буде нераздвојна спона међу свима члановима Друштва за школску хигијену и народно просвећивање; да будним оком прати савремено стање школске хигијене и народнога просвећивања у свима просвећеним и богатим државама; да непрестано, слободно и непристрасно расправља сва питања у нашој земљи, и да предочава научне бољитке и отклања све штетне сметње томе бољитку.

Она ће постати потпуно слободна, стална и отворена говорница за све оне који још нису сасвим и за вечна времена утонули у нашу бесплодну партијску политику; за оне чији мозак није одрекао способност и послушност да мисли искрено, трезвено, правилно и поштено; за оне који у општем добру желе и траже и своје властито добро; за оне чије срце куца стално и непрестано за добро Србије и њен јачи будући напредак; за оне који желе ослободити школу и њену омладину многих и многих голих форми, непотребних шаблона и недовољних диплома; за оне који су редовно, марљиво и истински школовани; за оне који теже стварању стоичких карактера у нашој земљи; за оне који заиста увиђају да је наш народ још веома непросвећен и да због те своје велике непросвећености не само што не напредује колико би могао и колико би требало, него још и нагло опада и пропада здравствено, умно, имовно и морално, и напослетку за све оне који ће моћи, хтети, смети и умети добро проучити садашње стање психологије, физиологије, хигијене и патологије свих наших школа и целога народа и тежити што бржој поправци и стварном бољитку у свима правцима и потребама народнога живота.

Умни, школовани, просвећени, васпитани, искрени, родољубиви и чврста карактера радници и синови ове сиромашне земље полако ће се прибирати, одабирати и скупљати под узвишену и величанствену заставу овога Друштва и његова органа Светлости. Они ће марљиво, стално и тихо радити да се сунчаном светлошћу осветли све оно што је до сада мање више било у тами, мраку и незнању; да се уради и постигне оно што је неупутношћу и недовољним размишљањем остало неурађено и непостигнуто. Сунчана светлост и топлота најбољи су и најпоузданији сатирачи и ништиоци свих штетних (патогених) микроба, мијазама, гљивица и осталих мајушних створења које прво треба нарочито и добро осветлити да бисмо их могли тачно видети а потом и уништавати. Светлост ће бити неуморни поборник и истински представник школске хигијене и народнога просвећивања у Србији. Претплатници и др њени могу бити сви добри Срби и све врле и племените Српкиње без разлике узраста, вере и занимања. Њихова многобројност и одабраност неопходно су потребни овоме новом и истински патриотском полету и пкрету у нашој отаџбини.

Пошто у нас до сада нема ниједнога повременог часописа који би искључиво, слободно, независно и непристрасно расправљао поменута хигијенско-школска и народно- просветна питања, то се уредништво нада поуздано, да ће Светлости прићи, око ње се сакупити и потпомагати јој стално излажење, сви прави синови ове лепе, Богом благословене земље – Србије; сви јаки и непоколебљиви противници таме и незнања као и сви чврсти поборници бољега здравља и стварне просвећености у све наше школске омладине и целога народа српског.

Ко воли светлост, нека приђе Светлости!

На Божић 1907. у Београду
Др. Св. М. Марковић


Укоричена издања овог часописа за период од 1908. до 1914 године чувају се у фонду периодичних публикација Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” у Београду.


Библиографија радова, чланака, извештаја и прилога др Светозара М. Марковића објављених у часопису „Светлост“ од 1908-1914. године

    1908

  • Марковић, Светозар М. Уредникова прва реч. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 1-3, стр. 1-7

  • Марковић, Светозар М. Наше школе и њихова хигијена : општи поглед. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 1-3, стр. 10-16, бр. 4, стр. 82-86, бр. 5-6 стр. 129-141

  • Марковић, Светозар М. Вештина живети сто година. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 1-3, стр. 32-42 бр. 4, стр. 100-103

  • Марковић, Светозар М. Наш централни санитет и његов рад. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 1-3, стр. 52-53, бр. 4 стр. 104-105,Марковић, Светозар М. Народни просветни дом. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 1-3, стр. 60-67

  • Марковић, Светозар М. Богословија Св. Саве и њена хигијена. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 4, стр. 82-86

  • Марковић, Светозар М. Богословија Св. Саве и њен лекарски извештај за 1907-08 годину Светлост, 1908, вол. 1, бр. 5-6, стр. 129-141

  • Марковић, Светозар М. Лекарски извештај о здравственом стању ученика и зграде у Богословији Св. Саве за школску 1907-08 годину. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 5-6, стр. 141-172

  • Марковић, Светозар М. О потребама хигијенскога знања будућим свештеницима и учитељима Србије. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 9-10, стр. 257-268

  • Марковић, Светозар М., Поповић, Мих. И. Протест српског Друштва за школску хигијену и народно просвећивање против међународнога злочина, који је Аустро-Угарска извршила анексијом туђих земаља Босне и Херцеговине. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 11, стр. 322-333

  • Марковић, Светозар М. Примерни и паметни поклони. Светлост, 1908, вол. 1, бр. 12, стр. 382-383


  • 1909

  • Марковић, Светозар М, Михаиловић Т. Време кад треба да отпочиње први час пре подне по нашим школама. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 1, стр. 2-9, бр. 9-10, стр. 288-291

  • Марковић, Светозар М. Један пријатељ школске хигијене. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 1, стр. 9-12

  • Марковић, Светозар М. Пријатељи „Светлости”. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 1, стр. 37-49

  • Марковић, Светозар М. Убилачко васпитање и узроци ђачких самоубистава. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 3-4, стр. 65-71, бр. 5-6, стр. 130-135

  • Марковић, Светозар М и др. Стање благајнице Друштва за школску хигијену и народно просвећивање 30. марта 1909. г. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 3-4, стр. 110-111

  • Марковић, Светозар М. и др. Стање благајнице Друштва за школску хигијену и народно просвећивање за време од 30. марта 1908 до 30. марта 1909 г. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 3-4, стр. 112-113

  • Марковић, Светозар М. Наше средње школе. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 5-6, стр. 130-135

  • Марковић, Светозар М. Чистоћа тела у ђака. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 5-6, стр. 170-178

  • Марковић, Светозар М. Трећи међународни конгрес за школску хигијену (од 16-20 марта 1910 године по старом). Светлост, 1909, вол. 2, бр. 7-8, стр. 193-199

  • Марковић, Светозар М. Два важна међународна конгреса. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 9-10, стр. 257-263

  • Марковић, Светозар М. Ђачко здравље. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 9-10, стр. 275-279

  • Марковић, Светозар М .Да се упореди!. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 9-10, стр. 284-288

  • Марковић, Светозар М., Маринковић Стеван. Пријатељима школске хигијене. Светлост, 1909, вол. 2, бр. 11-12, стр. 383-384


  • 1910

  • Марковић, Светозар М. Уредникова друга реч. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 1-2, стр. 1-10

  • Марковић, Светозар М. Прво дете, редован члан Друштва. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 1-2, стр. 40-41

  • Марковић, Светозар М. и др. Извештај управног одбора Друштва за школску хигијену и народно просвећивање о раду у 1909-ој години поднесен петом редовном годишњем скупу друштвеном, који је одржан 20. априла 1910 године у основној школи код Саборне цркве у Београду. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 3-4, стр. 95- 102

  • Марковић, Светозар М. и др. Стање благајнице Друштва за школску хигијену и народно просвећивање 30. марта 1910 г. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 3-4, стр. 125

  • Марковић, Светозар М. и др. Стање благајнице Друштва за школску хигијену и народно просвећивање за време од 30. марта 1909 до 30. марта 1910 г. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 3-4, стр. 126-127

  • Марковић, Светозар М. Поводом трећега међународнога конгреса за школску хигијену (од 20-25 јула 1910 год.). Светлост, 1910, вол. 3, бр. 5-6, стр. 129-135

  • Марковић, Светозар М. Рад Друштва за школску хигијену и народно просвећивање. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 5-6, стр. 186-187

  • Марковић, Светозар М. Шарлах у Лесковцу! Светлост, 1910, вол. 3, бр. 7-8, стр. 193-199

  • Марковић, Светозар М. Путне црте. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 7-8, стр. 222-226, бр. 9-12, стр. 329-334;

  • Марковић, Светозар М., Шеварлић, М. И. Ширење писмености у народу. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 7-8, стр. 237-239

  • Марковић, Светозар М. Једна очигледна опасност. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 9-12, стр. 257-264

  • Марковић, Светозар М. Изузетно и неочекивано одоцњење. Светлост, 1910, вол. 3, бр. 9-12, стр. 345-347


  • 1911

  • Марковић, Светозар М. Београд за школску хигијену. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 1-2, стр. 1-9

  • Марковић, Светозар М. Путне црте. 1911, Светлост, вол. 4, бр. 1-2, стр. 60-64

  • Марковић, Светозар М. ( преводилац). Швајцарским ђацима университета од Т. Фурлоа, доктора медицине, професора психологије на женевском университету. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 1-2, стр. 87-91

  • Марковић, Светозар М., Шеварлић М. И. Годишња скупштина. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 3-4, стр. 102-103

  • Марковић, Светозар М. и др. Извештај управног одбора Друштва за школску хигијену и народно просвећивање о раду у 1910-ој години поднесен шестом редовном годишњем скупу друштвеном, који је одржан 16. маја 1911 године у основној школи код Саборне цркве у Београду. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 3-4, стр. 107-114

  • Марковић, Светозар М. и др. Стање благајнице Друштва за школску хигијену и народно просвећивање 30. марта 1911 г. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 3-4, стр. 126-127

  • Марковић, Светозар М. и др. Правила Друштва за школску хигијену и народно просвећивање (основано 1905). Светлост, 1911, вол. 4, бр. 5-6, стр. 150-168

  • Марковић, Светозар М. Важна годишњица. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 5-6, стр. 169-171

  • Марковић, Светозар М. Један корак у месту. Светлост, 1911, вол. 4, бр. 11-12, стр. 273-277


  • 1912

  • Марковић, Светозар М. Редак пријатељ Друштва. Светлост, 1912, вол. 5, бр. 1-3, стр. 33-37

  • Марковић, Светозар М. и др. Извештај Управног одбора Друштва за школску хигијену и народно просвећивање о раду у 1911-ој години. Светлост, 1912, вол. 5, бр. 1-3, стр. 53-80

  • Марковић, Светозар М., Пешић, Св. Ј. Господину Министру просвете. Светлост, 1912, вол. 5, бр. 4-6, стр. 133-135

  • Марковић, Светозар М. У рату као у рату: ратне успомене уредника Светлости. Светлост, 1912, вол. 5, бр. 7-10, стр. 198-212

  • Марковић, Светозар М. Суду Општине града Београда (за Санитетско одељење). Светлост, 1912, вол. 5, бр. 7-10, стр. 248-250


  • 1914

  • Марковић, Светозар М. У рату као у рату: ратне успомене уредника Светлости. Светлост, 1914, вол. 6, бр. 1-4, стр. 35-43

  • Марковић, Светозар М. Трећи гроб: Фађеј Голумбовски. Светлост, 1914, вол. 6, бр. 1-4, стр. 43-46

  • Марковић, Светозар М. и др. Извештај Управног одбора Друштва за школску хигијену и народно просвећивање о раду у 1912 и 1913 години. Светлост, 1914, вол. 6, бр. 1-4, стр. 81-94