Др Светозар М. Марковић
живот посвећен здравственом просвећивању Србије

Драгоцен део фонда Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” чине тридесет и две посебне библиотеке, а једна од њих – са ознаком ПБ1 – је библиотека доктора Светозара М. Марковића.

Део посебне библиотеке ПБ1

Супруга др Марковића, Даринка Марковић је 1927. године, једанaест година после мужевљеве смрти, Универзитетској библиотеци у Београду поклонила његову стручну библиотеку, изразивши жељу да се она чува као засебна целина. Њена жеља је, наравно, испуњена и од поклоњених књига доктора Светозара М. Марковића образована је посебна библиотека која садржи сто шездесет и шест наслова и броји близу три стотине књига, приручника, вадемекума и часописа из различитих области клиничке медицине, углавном на француском језику, као и неколико приручника штампаних на немачком и енглеском језику. Највећи број публикација тематски је везан за област гинекологије, акушерства и педијатрије, а ту је и неколико вредних дела из хирургије, патологије, хигијене и интерне медицине као и монографских публикација са темом медицинске ботанике. Већина публикација су издања штампана између 1880. и 1910. године. Од стручних публикација на француском језику, разумљиво, најбројније су стручне публикације познатих француских акушера, утемељивача перинaталне медицине, професора Етјена Стефана Тарнијеа (Stéphane ÉtienneTarnier,1828-1897) и Пјера Константа Бидена (Pierre-Constant Budin, 1846-1907).



Допис управника Универзитетске библиотеке Уроша Џонића упућен Даринки Марковић у којима јој се срдачно захваљује на поклоњеним књигама и потврђује да ће се оне чувати као засебна целина

Овај невелика, али драгоцена библиотека крије у себи и неке посебно занимљиве стручне публикације, важне за историју српске медицине. Једна од њих је стручна монографија нашег познатог лекара и ботаничара др Саве Петровића, „Contribution a l'etude des anévrysmes diffus consécutifs de l'aorte : et particulièrement des anévrysmes diffus thoraciques”, објављена у Паризу 1890. године на француском језику, која говори о анеуризми аорте.

Доктор Марковић је у својој библиотеци чувао стручне радове и публикације на француском (у оквиру сигнатуре ПБ1 67 и ПБ1 68) и српском језику истакнутих српских лекара као што су др Владан Ђорђевић, др Ђорђе Ђорђевић, др Алекса Стојковић, др Војислав Кујунџић, др Никола Велимировић и других:

Неке од публикација српских лекара које се чувају у оквиру ПБ1

  • Ђорђевић Владан, Laboremus! : поздрав Првом конгресу српских лекара и природњака : првих100 година у развитку лекарске струке у Србији (Београд, 1904),ПБ1 153

  • Georges Georgevitch, Contribution au diagnostic de la formeméningée de la dothiénentérie infantile (Paris, 1891)

  • Стојковић, Алекса М., Један поглед на санитарне прилике у округу чачанском : у год. 1905, 1906 и 1907. (Београд, 1910), ПБ1 156

  • Кујунџић, Војислав, Васерманова реакција : њен значај и примена ( Београд 1911), ПБ1 152

  • Nicolas Vélimirovitch, Étude sur la pleurés iemédiastine enparticulier chez l'enfant (Paris,1892)

Од изузетног значаја, како за проучавање развоја српске медицине и природних наука, тако и за историју Србије двадесетог века уопште, је двотомна публикација Први конгрес српских лекара и природњака (ПБ1 157/1 и ПБ1 157/2), издата у Београду 1905. године, у којој су објављени радови са овог конгреса одржаног под покровитељством краља Петра I Карађорђевића у Београду од 5 - 7. септембра 1904. Доктор Светозар М. Марковић је присуствовао седници Српског лекарског друштва одржаној 20. септембра 1903. године, на којој је свесрдно подржана иницијатива да се овај конгрес организује.

У раду Првог конгреса српских лекара и природњака учествовало је преко четири стотине представника из двадесет европских држава. Поздравни говор под насловом „Laboremus!”, написао је др Владан Ђорђевић, начелник Санитета, један од оснивача Српског лекарског друштва и Српског друштва Црвеног крста, а на конгресу прочитао др Војислав Суботић, један од водећих хирурга тог времена.

Поједина саопштења и стручни радови са овог конгреса имају посебну вредност, јер су њихови аутори српски лекари чије место и значај у развоју различитих области медицине у Србији има немерљиву вредност - академик др Владан Ђорђевић, (1844-1930) лекар, књижевник, политичар, оснивач Српског лекарског друштва и Српског друштва Црвеног крста, др Михаило Петровић, (1863-1934), војни хирург, професор Медицинског факултета Универзитета у Београду, др Војислав Суботић, (1859-1923), један од водећих хирурга крајем 19. и почетком 20. века, један од оснивача и професор Медицинског факултета у Београду, др Миленко Матерни, (1875-1929), један од првих српских педијатара, утемељивач дечје хирургије у Србији.

Посебно место у оквиру ове библиотеке има лична, руком писана бележница др Светозара М. Марковића, под сигнатуром ПБ136, дневник вођен у периоду од јануара до маја 1896. године, који пружа емотивнији и интимнији поглед на његов живот и рад у Паризу.

Из личне бележнице:

  • 2. јануар

    Одлазак у болницу Cachin због Косте С. Николића. Овај дечко има врло интелигентно лице; француски говори врло добро, иако је у Паризу само 4 године. Истог дана био сам и код сестре Директора пансионата Cambe, и интересоваше ме што прича о нетачности и аљкавости Срба или боље г. Св. Н.

  • 4. јануар

    Одлазак у Посланство због акта CNo 11276 од 14.дец. 1895. којим ми се одобрава обављати лекарску праксу у Србији.

  • 9. јануар

    "Дневни лист" од 21.јан 1896., бр.17: мој чланак "Слава хемији"

  • 12. јануар

    Писмо од куће: браћа и синовац. Колубарци и Лазаревчани ме тражили.
    Одговор на горња писма. Одговор Св. Николићу да му не тражим ништа.

  • 14. јануар

    Посао пође набоље; види се да у овом крају треба имати на уму кад овај свет има много празника (Божић и Нова година) и кад мора да плаћа кирију за стан; ту чак и лекар мора да осети ту разлику.

  • 15. јануар

    Наплаћивање бонова у Префектури: онај од старе године!
    Писмо од Љ. К. и Ж. И.
    Одговор Љ. К. и Натошевићу односно заоставшег новца.
    Чича са pneumoniom и нечистоћа у кући.
    (Изнад датума дописано на француском: oh! quelle horreur, oh! quelle horreur!)

  • 17. јануар

    Писмо од Др. Цв.- писано њему и Председнику општине.
    Око 6 сах.ужасна главобоља, која је око 8 још појачана због вечере; спавањем нестала!

  • 18. јануар

    Писмо од брата и у истоме и од Миће Бранковића где ми говори како је срез учинио за мене итд. и ангажира ме да се вратим!
    Разговор са Duchesne-ом адвокатом односно мог клиента Швабе Mick-а.
    Сатанак у амн. са Др. Иванишевићем, жали се да је посао посрнуо и жао му је што живи у туђини; реч две о Ђорићу и Ђорђевићу.
    Мршава вечера.

  • 19. јануар

    Визита г.Дирана односно сифилиса и узрока због којег га је добио!!....

  • 23. јануар

    Mme Philippe, 66 ans, ...., tuberculose pulm.hemoptysis grave
    Милан Поповић из Краг. кројачки радник, дође и моли за 2 дин.да откупи маказе и алат!? Прича како је хтео да се отрује, и како је ручао за 3 дин на рачун овд. Конзула српског!!... Дадох му 2 дин. напоменув да се врати у Србију ако му ... путни трош.

  • 24. јануар

    Предавање нашег земљака г. Милорада З.Јовичића, др хемије на Сорбони, у 9 сах.увече.
    Предавање врло добро и свима се допало. Поводом овог предавања, ја ћу написати и послати један чланчић Дн. листу.

  • 25. јануар

    Похвала о мени од стране апотекара Lauras-a: ако ико у његовој фамилији буде болестан, мене ће звати, а никог другог; с тога је и препоручио гђи Douard да друго не чини, но мене да позове због њене напрасне гушобоље.

  • 27. јануар

    Написан чланак поводом предавања г. Јовичића.Као увод, неколико оштријих речи о множини правника, карактеру адвоката, и о ономе коме Министарство просвете даје државну стипендију.
    Писмо општине шабачке.

  • 28. јануар

    У 4 сах.ујутру, пробудише ме због крволиптања – haemoragie grave- код гђе Parard, 13 pass. Lam.
    Крволиптање одмах заустављено.
    Испраћен чланак "Дн. Листу"

  • 29. јануар

    Визита Др. Lecerf, пита хоћу ли му уступити, кад и под којим условима, моју клиентелу? Одложено све за доцније, док размислим. Визита Др. М. З. Јовичића да пита да нисам изгрдио Министрство просвете у чланку од 14(26) јан.`96.

  • 30. јануар

    Визита код гђе Rallrer, 33 rue Lamarck, да повратим у живот премрло новорођено дете! После два и по сахата ужасне борбе, сав труд оста без успеха! Ово дете, мушко, тешко најмање 3.600 грама, умрло је, погрешком бабице, гђе Laporte, која није хтела да зове лекара да извади дете на време помоћу форцепса, пошто је било мало материчне инфекције! Грозне бабице!

  • 1. фебруар

    Одлазак у болницу St.Louis на екстерну консултацију код проф.Fournier-a. Много интересантних случајева, нарочито сифилиса.
    Ужасна дерњава 6-тогодишње девојчице г. Fleury rue Lamarck. Овакве дерњаве још никад нисам видео ни код једног детета. Помоћу моје пресије ућута се и ја ју лепо прегледах!

  • 2. фебруар

    Интересантност или боље рећи ужас код детета Alamacter – a 18 rue Baudeligne које имађаше Varicelle и које беше тако утрпано у разне нечисте и гадне прње, мало што се није угушило. Наредих те све поскидаше и кад то би, сирото дете одмах се боље осећаше и дисаше мало боље!

  • 3. фебруар

    Одлазак на визиту код Dugnet-a (болница Lariboisiere) где сам остао цело пре подне. Ужасна количина туберкулозних болесника, чисто да човек сам себи не верује да има у толикој сразмери ове несрећне болести "јектике".

  • 4. фебруар

    Исплаћивање рачуна за Којића и мене код разних новина и часописа.

  • 6. фебруар

    Присуствовање предавању Dr Bar-a на клиници акуш.о примени најновије фотографије на опстетрику. Увече, ишао сам са Др Јовичићем на предавање ... који је говорио пун сат и по о: Pasteur et ....Ово је предавање било дивно и пуно интереса.

  • 7. фебруар

    Разговор о ручку са Б.Л.Д. односно правника и њихове вредности; према моме чланку и он се повлачи да правници што вреде и да многи који су тамо што су лени да се прихвате других наука, другог корисног посла!
    Увече, о вечери разговор са Dr Pau односно наших правника упоште и њихове вредности и користи напосе, а нарочито оних који долазе у Париз и уче француско право.

  • 9. фебруар

    Визита K.C.N. његова тешкоћа у српском говору и узрок томе.

  • 13. фебруар

    Срећна апликација форцепса у 62 rue Custine, плакање очево кад је видео своју кћер здраву и читаву да се извуче из форцепса!

  • 16. фебруар

    Визита детету гђе Delgutte: предомишљање пре одласка!
    Изгубљен кључ; спавање у хотелу!

  • 17. фебруар

    Несрећан дан!
    кључ и мајстор
    млеко вратарке
    визита само-убијеном Abric-u: 153 динара пропали!
    опет кључ!

  • 29. фебруар

    На Конференцији хемичара Др М. Јовичића. Конференција врло добра, премда се мени учини да је прва била јаснија. Професор Фридел мисли противно.
    После Конференције разговор у кафани са Спалојковићем и Н. Стојановићем о моме чланку: Слава хемији, у начелу се слажу са мном, премда им је неправо што сам онолико напао правнике и „правне науке”. У њиховим замеркама види се много зависти.

  • 12. март

    Данас одох у наше Посланство, узех акт Мин. ун. дела од 14. XII 1905. Cno II276 којим се одобрава слободна и независна лекарска пракса у Србији. Платих за овај акт 100 дин у злату на име таксе.

  • 14. март

    Визита Dr M. R. V. и разговор о моме уговору итд.

  • 5. април

    Наплаћивање хонорара код гђе Alain 63 rue Ramey. Хоће годину и један дан па да плати лекара! Не би како она хоће!
    Човек из улице des Partauts који ми у улици de la Chapelle плати 1 дин. за консулт. (уместо 2) и о коме сам био уверен да неће никад ништа платити. Изузетак!

  • 21. мај

    Визита апотекара Jules H. Faudon-a, 2 rue Ramey: pour entrer dans les affaires!!