Овај вебсајт представља архиву старог вебсајта Универзитетске библиотеке који је био у функцији до 2013. године и од тада се не ажурира. Молимо Вас да посетите вебсајт unilib.rs на ком можете пронаћи актуелне информације и изворе. Хвала!
You are visiting an archived website of the University Library in Belgrade that was functional up until 2013 and is not being updated since. Please visit unilib.rs for current information and resources. Thank you!

Универзитетска библиотека "Светозар Марковић"
Loading
 
 
Univerzitetska biblioteka Svetozar Markovic

О НАМА

Изложбе

Карл Лине у Универзитетској Библиотеци
- поводом триста година од рођења -

 

Шведски научник и професор Универзитета у Упсали Карл Лине (1707-1778) је један од људи чији је допринос развоју природних наука непроцењив и трајан. Његово име сусрећу и данас, 300 година после његовог рођења, а сусретаће га и даље, док год буду постојале природне науке, сви они који се у свом професионалном раду користе називима врста живих бића. Лине је увео ред у «хаос» имена и описа животиња и биљака, који је, на разним језицима, био прикупљен у научним делима до осамнаестог века. Он је дефинисао стандардизован начин описивања живих бића и одредио имена на латинском језику свим до тада познатим и описаним врстама биљака и животиња, као и њихово место у класификационој шеми коју је назвао «Систем природе» (Systema naturae). Сваку врсту је дефинисао само са две речи на латинском језику – именом рода и придевом који одражава неку особину дате врсте. Укупно је дао називе и класификовао 7700 биљних и 4400 животињских врста. Његов принцип је задржан до данас, а сва научна имена живих бића која је он дефинисао имају уз назив рода и врсте и скраћеницу L. која означава да им је име дао сам Лине. Овај шведски природњак је дао и научно име нашој врсти – Homo sapiens и класификовао је у ред Primata.

У класификационом систему живих бића временом је долазило до промена, пре свега, такорећи свакодневним откривањем нових врста живих бића, али принцип класификације и принцип једнозначног дефинисања сваке врсте на латинском језику остао је и даље опште признат.

Лине ће заувек остати упамћен као човек који је огромну количину до тада постојећих сазнања организовао и учинио доступним свима којима је то било потребно, стварајући, како би то рекли ми библиотекари, каталог природе. Одржавао је веома интензивну комуникацију са научницима и љубитељима природе свога доба из свих крајева света, прикупљао је узорке и описе живих бића и уносио их у свој класификовани преглед Система природе. Прво издање његовог дела Systema naturae из 1735. састојало се од 11 табли, а тринаесто издање из 1770. године имало је 3000 страница.

У Универзитетској библиотеци «Светозар Марковић» у Београду чува се у Одељењу реткости десет оригиналних дела Карла Линеа, а једно у библиотеци Природњачког музеја у Београду. Све ове књиге су, овом приликом изложене по први пут за ширу јавност. Изванредни цртежи биљака и животиња којима су ова дела илустрована представљају посебно интересантан материјал. Изложба даје преглед живота и рада Карла Линеа, а изложена су и дела његових ученика, светских путника Петера Лофлинга и Андреа Спармана из фонда Универзитетске библиотеке.

Библиотеке данас својим фондом сматрају не само оно што имају у магацинима, него и све публикације које су доступне преко интернета. Напорима Линеовог друштва у Лондону, Универзитета у Упсали и многих ботаничких башти, библиотека и музеја у свету, велики део грађе везане за Линеа и његов рад је дигитализован. Пошто је та грађа сада и део фонда Универзитетске библиотеке «Светозар Марковић» јер је доступна свим њеним корисницима, у каталогу ове изложбе наведени су поред података о изложеним публикацијама из фонда библиотеке и подаци о електронски доступним издањима Линеових књига, хербарских листова, кореспонденције, итд.

Посебну захвалност за реализацију ове изложбе дугујемо Шведској амбасади у Београду, чијим залагањем је Универзитетска библиотека добила за посетиоце изложбе 300 примерака публикације Шведског института из Стокхолма Carl Linnaeus / by Gunnar Bronberg, богат илустративни материјал и право приказивања током трајања изложбе документарног филма «ExpeditionLinné», снимљеног у част тристогодишњице Карла Линеа. Филм приказује путовања троје младих људи по свим континентима и морима планете Земље и њихове сусрете са водећим умовима данашњице, који покушавају да пруже одговор на питања како се треба понашати да би наша врста опстала и како наука може помоћи да се створи бољи свет.

                                                                        Др Стела Филипи Матутиновић

 

 

 

Последњи пут промењено: 25/11/2014 19:09

© Универзитетска библиотека "Светозар Марковић". Контакт: webmaster@unilib.bg.ac.rs
Булевар краља Александра 71, Београд · тел: (+381.11) 3370-509 · факс: (+381.11) 3370-354