Kursevi Univerziteta „Jejl“

Šta su otvoreni kursevi na Jejlu?

Otvoreni kursevi na Jejlu (OYC) omogućavaju javnosti onlajn pristup predavanjima i nastavnom materijalu na odabranim kursevima sa Jejla bez ikakve nadoknade. Kursevi obuhvataju „sedam slobodnih veština“ koje podrazumevaju humanističke, društvene, fizičke i biološke nauke.

Registrovanje nije neophodno.

Ne dobija se nikakva diploma niti sertifikat po završenom otvorenom kursu na Jejlu.

Onlajn kursevi su osmišljeni za ljude raznih profila širom sveta, za one koji samostalno i doživotno uče, za predavače, srednjoškolce i studente. Celovit, vrlo pregledan interfejs omogućava korisnicima da slušaju kurseve sa osnovnih studija na Jejlu. Pomenuti interfejs takođe pruža korisnicima razne druge mogućnosti za strukturiranje procesa učenja, na primer, korisnici mogu da preuzimaju, preraspodeljuju i kombinuju materijale koji se koriste na kursevima.

Svaki kurs obuhvata nekoliko predavanja u vidu vrlo kvalitetnih video zapisa uz koje idu i nastavni plan, spisak preporučene literature, kao i problemski zadaci. Predavanja su dostupna u vidu video-snimaka koji se mogu preuzimati sa sajta, a dostupna je i verzija samo za slušanje. Pored toga, postoje i transkripti svih predavanja.

Ko koordinira otvorenim kursevima na Jejlu?

Dajana E. E. Klajner, profesorka Istorije umetnosti i klasičnih nauka i bivša zamenica dekana na Univerzitetu u Danamu, vođa je projekta i glavni koordinator otvorenih kurseva na Jejlu. Profesorka Klajner ima bogato iskustvo u razvoju obrazovnih metoda preko interneta zahvaljujući prvenstveno svom dugogodišnjem profesorskom, predavačkom i administratorskom radu na Jejlu. Saznajte više.

Ko učestvuje u otvorenim kursevima na Jejlu?

Vodeći stručnjaci sa Jejla i naučnici koji drže izvanredne kurseve na početnom nivou osnovnih studija učestvuju u otvorenim kursevima na Jejlu. Sajt ovog projekta sadrži njihove kratke biografske podatke i linkove katedri.

Ko finansira otvorene kurseve na Jejlu?

Otvoreni kursevi na Jejlu finansiraju se sredstvima Fondacije Vilijema i Flore Hjulit koja se nalazi u Menlo Parku u Kaliforniji. Kroz inicijativu Otvoreni obrazovni izvori (OER), pokrenutu 2001. godine, Fondacija Hjulit „nastoji da upotrebom informacionih tehnologija omogući ljudima širom sveta podjednak pristup znanju i obrazovnim mogućnostima“. Inicijativa podržava „razvoj i širenje kvalitetnih sadržaja, inovativnih pristupa za otklanjanje prepreka za stvaranje, korišćenje, ponovnu upotrebu i deljenje kvalitetnih sadržaja i projekata koji nastoje da poboljšaju razumevanje potrebe za otvorenim sadržajima“. Saznajte više.

Da li dobijam bodove pohađajući otvorene kurseve na Jejlu?

Iako se ne dobijaju nikakvi bodovi za pohađanje otvorenih kurseva na Jejlu, ipak se dva kursa zahvaljujući ovom projektu mogu pohađati u okviru letnjih onlajn kurseva na Jejlu na kojima se stiču određeni poeni.

Slušanje muzike sa Kregom Rajtom

Oba profesora drže letnje onlajn kurseve svim upisanim studentima. I na jednom i na drugom kursu se ostvaruje snažna interakcija između nastavnika i studenata. Kliknite ovde da biste saznali više i prijavili se kurs.

Koja se licenca koristi za otvorene kurseve na Jejlu?

Licenca koja pokriva većinu predavanja i nastavni materijal na otvorenim kursevima na Jejlu je Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0. Licenca omogućava besplatno korišćenje ili prilagođavanje nastavnog materijala sa otvorenih kurseva na Jejlu. Dozvoljava preuzimanje i deljenje materijala sa otvorenih kurseva kao i kombinovanje, usklađivanje i nadograđivanje nastavnog materijala za osmišljavanje novih predavanja ili nekih drugih sadržaja. Međutim, da biste to mogli da radite, nastavni materijal ne sme da se koristi u komercijalne svrhe, a Jejlu mora biti garantovano (kao i odgovarajućem članu nastavnog osoblja na Jejlu) autorsko pravo nad nastavnim materijalom. Pored toga, morate da dobijete dozvolu za svaku novu upotrebu nastavnog materijala potrebnog za pohađanje otvorenih kurseva na Jejlu pod istim uslovima.

U nekim slučajevima, nastavni materijal zaštićen autorskim pravima treće strane (tj. pojedinac ili organizacija koja nije povezana sa Jejlom) može biti podložna strožim uslovima licenciranja. Molimo vas da se obratite Odseku zaduženom za predavanja i nastavni materijal radi identifikovanja materijala treće strane.

Pitanja i podrška

Za sva opšta i tehnička pitanja, pogledajte odeljak „Pomoć“ na sajtu „Jejl“ univerziteta.