Instructions for users

Electronic catalogues search

COBISS/OPAC
Basic search

 

Currently, this text is available in Serbian only. For further information, contact us using this e-mail.

 

OPAC = Online Public Access Catalog

ОСНОВНО ПРЕТРАЖИВАЊЕ

Овај начин омогућује претраживање по аутору, наслову, години издања, кључним речима и издавачу. Поље за претраживање "кључне речи"користимо ако познајемо садржај (на пр. предметне одреднице) или ако не знамо поуздано где се у запису нека реч налази. Уколико не знамо тачно која нам књига треба, а знамо само тему, у поље "кључне речи" укуцамо  најбитније кључне речи везане за дату тему; уколико их има више између њих се стављају ЛОГИЧКИ (Булови) оператори, а то су АND (AND=И, када желимо да се и  једна и другу кључна реч појаве у тексту), ОR (OR=ИЛИ, када желимо да се појави једна или друга реч ) и NОТ (NOT=НЕ, једна реч искључује другу). Такође, кључне речи могу да се скраћују стављањем знака звездица (*).

Ако желимо да видимо шта је писао неки аутор, у поље за претраживање "аутор" укуцамо презиме, а потом име аутора уколико га знамо. Име и презиме аутора се може скратити знаком звездица (*), али је потребно навести најмање 3 слова од презимена или имена.

Ако желимо да видимо шта је аутор у некој години објавио, у поље "година издања", уписујемо жељену годину. Ако желимо да видимо шта је аутор објавио у одређеном интервалу од, рецимо, три године, у поље за годину издања уписујемо на пр. 1997 па стављамо две тачке (:) и уписујемо  1999.

Уколико желимо књигу на одређеном језику, у пољу "језик" можемо да  изаберемо жељени језик и да кликнемо на то.

Уколико желимо одређену врсту грађе, у пољу "врста грађе" можемо да излистамо  све врсте и да се определимо за неку и кликнемо на ту. Уколико не знамо име аутора, а знамо назив књиге, у поље "наслов" уписујемо наслов књиге. Наслов не мора да буде комплетан, већ на крају прве речи можемо ставити  знак звездица (*).

Затим кликнемо на дугме ТРАЖИ. Kaда се појави списак литературе коју смо тражили, кликнућемо на онај запис који нас интересује. Отвара се прозор (кориснички запис) са потпуним подацима: аутор, наслов, издање, издавач, физички опис (број страна, формат и илустрације или графици уколико их има), предметне одреднице (тема или теме), врста грађе и на дну, са леве стране, налази се сигнатура, број под којим је књига смештена на полици у магацину.

Сигнатуру чини неки римски број који означава формат књиге или ћирилична слова која означавају струку, а затим следи арапски број по којeм су књиге поређане у магацину.

Уколико је књига слободна, са десне стране екрана пише "слободна, време позајмљивања један месец". Уколико је заузета (позајмљена), са десна стране екрана пише "позајмљена и датум".

Када смо пронашли све податке и ако је књига слободна, испуњавамо реверс. Постоје 3 врсте реверса који се разликују по бојама: бели је за коришћење књиге ван библиотеке, плави за коришћење књиге у библиотеци и зелени за серијске публикације (часописе). Реверс се испуњава на следећи начин:

За сваку књигу потребан је по један реверс, осим ако је књига из више томова. Корисник мора да попуни сва три дела реверса. Упишу се подаци о аутору, наслов књиге, уколико књига има више делова упише се део (на пр. књига 1 или свеска 2), затим се испуни година и место издања и са горње десне стране се упише сигнатура у за то предвиђени квадратић. На доњи део реверса се упишу лични подаци корисника и број чланске карте. На исти начин се попуњавају и преостала два дела реверса.

Логички оператори

Помоћу логичких оператора, наше захтеве за претраживање можемо додатно да ограничимо или да проширимо. Логичке операторе морамо да користимо на енглеском језику.

Значење логичких оператора:

        AND (и)    Резултат претраживања су записи који садрже оба појма, односно све појмове које смо повезали са оператором AND.
        OR (или)     Резултат претраживања су записи који садрже барем један од наведених појмова за претраживање.
        NOT (не)   Резултат претраживања су записи који садрже први појам, а не садрже појам који следи иза оператора NOT.

Скраћивање

Знаком звездица (*) можемо да скратимо поједине речи или фразе. Речи и фразе можемо да скратимо на почетку или на крају, а не и на почетку и на крају истовремено. Реч или фраза мора да има најмање 3 знака (слова), а затим се ставља знак звездица.

Кључне речи

Приликом претраживања у поље "кључне речи" можемо да упишемо кључне речи или фразе или комбиновано (на пр. "аналитичка геометрија" AND математика).  Фразе пишемо у наводницима.

Интерпункција

Код претраживања фраза, уписујемо знакове интерпункције (апострофе, цртице, зарезе, итд.)
Пример за  наслов:  "младост, градови и људи"
(резултат претраживања је наслов:  Младост, градови и људи )

Кошарица

Уколико желимо да изабрану литературу добијемо у штампаном облику или да је пошаљемо на адресу електронске поште oзначимо жељене записе (књиге или чланке) и кликнемо на дугме ДОДАЈ У КОШАРИЦУ, а затим кликнемо на иконицу КОШАРИЦА која се налази на горњем делу екрана. Затим кликнемо на дугме ПРЕНОС ЗА ЛИЧНУ УПОТРЕБУ и одаберемо жељену опцију (e-mail или екран), а из опције ЕКРАН штампамо.